Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2002; 11(6):266-268.

 

Steering Group „European HIV Monitoring System – EuroHIV“ – informace pro tisk

Vydáno v červnu 2002 (EU-WHO-UNAIDS European HIV/AIDS Monitoring Centre)

 

Poslední hlášení EuroHIV předkládá data z konce roku 2001, získaná prostřednictvím systému surveillance v 51 zemích evropského regionu WHO. Pro dlouhou inkubační dobu onemocnění AIDS, dávají údaje o nově diagnostikované infekci HIV aktuálnější pohled na současné trendy epidemie než pouhé hlášení případů AIDS. Tyto údaje však vyžadují opatrnou interpretaci, protože případy HIV infekce mohou být diagnostikovány řadu let po infikování a navíc nejsou pro všechny země dostupné. Údaje jsou prezentovány a diskutovány pro 3 hlavní geografické oblasti: Západ (EU a ostatní „západní“ země), Východ  (bývalý Sovětský svaz), Střed. 

 

Tabulka 1: Země WHO Evropského regionu (klasifikace EuroHIV)

 

 

ZÁPAD

 

Andora

Belgie

Dánsko

Finsko

Francie

Holandsko

Irsko   

Island

Itálie

Izrael    

Lucembursko

Malta

Monako

Německo

Norsko    

Portugalsko

San Marino

Spojené království

Španělsko

Švédsko

Švýcarsko

 

 

STŘED

 

Albánie

Bosna a Hercegovina

Bulharsko

Česká republika

Chorvatsko

Jugoslávie

Maďarsko

Makedonie

Polsko

Rumunsko

Slovensko

Slovinsko

Turecko

 

 

VÝCHOD

 

Arménie

Azerbajdžán

Bělorusko

Gruzie

Estonsko

Kazachstán

Kirgizstán

Litva

Lotyšsko

Moldávie

Ruská federace

Tádžikistán

Turkmenistán

Ukrajina

Uzbekistán

 

 

 

 

Obrázek 1: Definice geografických oblastí:

Západ, Střed, Východ

 

 

Evropské monitorovací centrum HIV/AIDS

Projekt EU-WHO-UNAIDS „EuroHIV

 

 

Hlavní poznatky

 

 Na Západě se případy AIDS a úmrtí na AIDS výrazně snížily v návaznosti na zavedení nových kombinovaných terapií v roce 1996. V současné době však klesají pomalu pouze u homo/bisexuálních mužů (HBM) a injekčních uživatelů drog (IDU), ale k poklesu nedochází u osob infikovaných heterosexuálním stykem (HS). V roce 2001 byly hlášeny nově diagnostikované případy HIV infekcí v poměru 55 na milion obyvatel především v zemích, kde jsou tyto údaje dostupné, mezi něž bohužel nepatří Francie, Itálie a Španělsko, tři z největších a nejvíce postižených zemí na Západě. Od r.1996 většina zemí hlásila zvyšující se počet heterosexuálně infikovaných HIV případů zejména mezi lidmi pocházejícími ze zemí s generalizovanou HIV epidemií a stabilní nebo mírně se snižující počet případů mezi HBM a IDU.

 

Ve Střední Evropě zůstávají počty jak HIV tak AIDS nízké, s méně než deseti novými HIV diagnózami na milion obyvatel ročně v období 1996 – 2001.

 

Na Východě bylo v r. 2001 hlášeno přes 100 000 nových HIV diagnóz (365 na milion  obyvatel), převážně u IDU. Počty se rapidně zvýšily: nejvyšší jsou hlášeny z Estonska, Litvy, Ruské federace a Ukrajiny, ale zasažena je většina zemí tohoto regionu včetně Kavkazu (Arménie, Azerbajdžán, Gruzie) a střední Asie (Kazachstán, Kirgizstán). V posledních letech se zvýšila HIV prevalence u krevních dárců, někdy až do alarmujících rozměrů: v některých zemích nejsou všechny darované krve testovány pro nedostatek testovacích souprav.

 

Klíčová poselství

 

Většina zemí bývalého Sovětského svazu (Východ) je nyní konfrontována s explozivními epidemiemi užívání drog a HIV infekcí u IDU; sexuálně přenosné HIV infekce jsou méně časté, ale jejich počet vzrůstá.

 

Dramatická situace na Východě by neměla vést k uspokojení na Západě a ve Středu, kde  pokračování v bdělosti a aktivních preventivních opatřeních je nutným a naléhavým předpokladem pro předcházení novým epidemiím.

 

 

Zpracovali: M. Brůčková, J. Rychtařík